Důchody.cz

Neděle 26.5.2024

Aktualizováno:28.3.2012 09:00

Jste zde: Spoření na důchod

Penzijní připojištění

Allianz penzijní společnost

Allianz penzijní společnost

Allianz penzijní společnost vznikne od 1.1.2013 transformací Allianz penzijního fondu. Allianz totiž jako jedna s prvních společností požádal 24.2.2012 Českou národní banku o povolení k provozování penzijního připojištění prostřednictvím nové společnosti.

Porovnání výnosů penzijních fondů

Penzijní fondy porovnání

Penzijní fondy musí podle pravidel připsat 85% výnosů ze svého hospodaření. Porovnejte si výnosy, jak je na tom právě Vás penzijní fond. Zhodnocuje Vaše prostředky tak, jako ostatní fondy?

Výnosy z hospodaření penzijních fondů

Penzijní fondy jsou zajištěny mnoha způsoby, aby bylo hospodaření fondu bezproblémové. Zákon stanovuje přísná pravidla pro vznik a provoz penzijního fondu. Bezpečí zajišťují i přísná pravidla pro investování vložených prostředků. Nejvíce jsou peníze investovány do státem garantovaných cenných papírů - tedy nejméně rizikové. Další povinností je například základní jmění v minimální výši 50 milionů korun tvořené jen peněžitými vklady, které musí být splaceny před podáním žádosti o povolení ke vzniku a činnosti penzijního fondu.

Co je spoření přes penzijní fondy?

Penzijní připojištění

Penzijní připojištění je v současné době jedno z možností, jak si uspořit ke svému budoucímu důchodu. Je penzijní připojištění stále výhodné? Jaké jsou záruky spoření touto formou?

Penzijní fondy

Sample image

Penzijní fondy v současné době zajišťují systém penzijního připojištění. Penzijní fondy jsou regulovány zákonem, který nařizuje bezpečné nakládání se svěřenými penězi.

V současné době je v České republice 10 aktivních penzích fondů, které spravují přes 232 miliard korun (údaj k 1.1.2011). Počet aktivních účastníků v penzijních fondech přes 4,5 milionu klientů. Penzijní fondy evidují průměrný příspěvek klienta ve výši 500 Kč. Penzijní připojištění je v současné době dobrovolná forma spoření na budoucí důchod. Vzhledem k poměrně nízkým ukládáným částkám ji však mnoho klientů považuje spíše za spoření. Po 15 letech lze totiž z penzijního fondu vybrat polovinu všech naspořených prostředků, včetně státních přípspěvků a v 60 letech lze požádat o jednorázové vyrovnání a využít naspořené peníze na cokoliv.

Vznik penzijních společností

penzijní společnosti

Co jsou nově vznikající penzijní společnosti a jaký budou mít úkol při financování budoucích důchodů?

Nové penzijní společnosti by měly do dvou let nahradit současné penzijní fondy. Podle ministrestva financí by měly fungovat k 1.1.2013. Budou pod silným dohledem ČNB a zpočátku budou penzijní společnosti silně regulovány. Nabízet by měly služby spojené s důchodovým připojištěním ve formě investičních fondů, a to: Fond státních dluhopisů, konzervativní, vyvážený a dynamický fond. Vedle toho budou moci nabízet široké spektrum dalších fondů.

Státní příspěvek k penzijnímu připojištění

Státní příspěvek

Stát podporuje spoření na důchod formou penzijního připojištění. Jaká je výše příspěvku, který každý měsíc obdržíte?