Důchody.cz

Čtvrtek 18.7.2024

Aktualizováno:28.3.2012 09:00

Jste zde: Penzijní připojištění Co je spoření přes penzijní fondy?

Co je spoření přes penzijní fondy?

Email Tisk PDF
Penzijní připojištění

Penzijní připojištění je v současné době jedno z možností, jak si uspořit ke svému budoucímu důchodu. Je penzijní připojištění stále výhodné? Jaké jsou záruky spoření touto formou?

Ve zkratce: co je penzijní připojištění. Jedná se o spoření do penzijních fondů, které je podporováno státem. Každý účastník penzijního systému si libovolně přispívá na svůj penzijní účet, část prostředků může přispívat i zaměstnavatel, část přispěje stát. Jedná se o velice bezpečný způsob spoření, který je navíc daňově zvýhodněn.

Výnos. Výnosy z penzijního připojištění odpovídají riziku, které je u tohoto typu spoření. Svěřené peníze jsou většinou investovány do dluhopisových fondů, kde se výnosy pohybují do 5% ročně. Průměrně penzijní fondy zhodnocují mezi 2-3% ročně.

Zajištění prostředků. Penzijní fondy jsou pod důslednou kontrolou státu a jsou hlídány jak investované prostředky, tak hospodaření jednotlivých fondů. Od roku 1994 nedošlo k žádnému kolapsu penzijního fondu, pouze velké a úspěšné fondy kupovaly a spojovaly se s menšími.