9.9.2011 prošla dolní komorou parlamentu důchodová reforma. Její osud je ale značně nejistný. Jednak ji čeká schválení senátu a jednak se většině obyvatel ČR prakticky nevyplatí.
Poslanci schválili konkrétní podobu "velké penzijní reformy". Bude reforma výhodná pro občany? Jaká budou pravidla pro spoření. Jak reforma ovlivní výši důchodů. Pokudíme se odpovědět v následujících řádcích.
Bude reforma povinná? Koho se týká
Rozhodnutí vstoupit do penzijních společností se bude týkat všech kromě dnešních důchodců. Těm zůstane důchod, který pobírají beze změn. Lidé nad 35 let se mohou pro nový systém rozhodnout, lidé do 35 let dokonce povinně musí. Rozhodnutí bude však nevratné. Jakmile se jednou rozhodnete spořit na penzi v penzijních společnostech, již v nich musíte spořit až do důchodu.
Jaká bude povinná výše spoření, jak se mě velká reforma dotkne?
Podle prvních výpočtů bude reforma výhodná pouze pro lidi s vyšší než průměrnou mzdou, kterých je však pouze kolem třetiny. Princip je ve skrze jednoduchý. Za to, že se zřeknete statního důchodu v plné výši, Vám bude zaměstnavatel odvádět 3% ze sociálního pojištění do penzijní společnosti, sám si musíte spořit 2% ze své mzdy. Na svůj "budoucí důchodový účet" Vám tak přibyde cca 5% z Vaší mzdy. Jednoduchý příklad ředitel s odvodem na sociální pojištění 100 000 Kč, odevzdá ze svého obvyklého příjmu 2000 Kč, ale na důchodovém účtu se mu objeví 5000 Kč. Zřeknutí se tedy části státního důchodu pro něj bude výhodné, protože nedostane na důchod 14000 Kč, ale jen 13000 Kč, ale 5000 Kč z penzijní společnosti. Zatímco u příjmu 10 000 Kč, odejde na penzijní společnost 500 Kč, ale pokles státního důchodu bude z 8000 Kč např. na 7300 Kč, takže ani s pětistovkou z penzijní společnosti na tom nebude nízkopřijmový občan nikdy lépe.
Jaký má tedy reforma smysl?
To je samozřejmě velice důležitá otázka. Pokud by reforma byla provedena správně, tak má, protože důchodový systém je průběžně ve ztrátě (letos cca 30 miliard) a poměr vydělávajících k závislým na důchodu neustále klesá. Tímto způsobem, ale pravděpodobně systém fungovat nebude, nehledě na to, že jej levicová vláda, pokud přijde příští volby k moci, tuto reformu zruší.
Může tedy taková reforma pomoci důchodovému systému?
To zatím není jasné. Pokud by se jí účastnili všichni, penzijní společnosti by zhodnocovali peníze, nekrachovali a neustále se držel kontinuální ekonomický růst, pak pravděpodobně ano. V této verzi to však vypadá, že nejbohatší obyvatelé, kteří v současnosti přispívají do důchodového systému nejvíce, převodou peníze do soukromých fondů. Propad státních důchodů se tak pravděpodobně ještě více a dramaticky zvýší.
Rozhodnu-li se spořit v penzijních společnostech, jak jsou peníze chráněné?
Rozhodnout se budete muset mezi 4 variantami typů spoření. Varianta 1 bude nejbezpečnější, ale také nejméně zhodnotí vložené peníze. Kdo bude chtít riskovat může si na důchod hodně přispořit, ale také třeba o všechno přijít. Peníze budou penzijní společnosti investovat do akcií, dluhopisů a jiných finančních derivátů podle zvolené rizikové úrovně