Důchody.cz

Neděle 14.4.2024

Aktualizováno:28.3.2012 09:00

Jste zde:

Důchodová reforma

Email Tisk PDF
Důchodová reforma
Důchodová reforma v praxi
  • Předchozí
  • 1 of 2
  • Další

Jak bude vypadat důchodová reforma, pokud vstoupí v roce 2013 v platnost?

Poslední návrh definitivně ruší povinné spoření na penzi. Současná podoba předpokládá, že si každý bude moci vybrat, ze zaměstnavatel bude státu odvádět o 3% méně a zaměstnanec si přispěje 2%. Celkem tedy 5% na svůj účet do penzijního fondu nebo nově vzniklých penzijních společností.

Až nastoupíte do důchodu budete pobírat přibližně o 10% menší státní důchod. Návrh totiž předpokládá, že prostředky z penzijního fondu budou zhodnoceny lépe... V tuto chvíli však není jasné, zda budeme moci použít procenta odvedená do soukromých fondů odečíst ze základu daně.

V současné chvíli to vypadá, že nebude možné prostředky jednorázově vybrat, je ve hře však varianta, že po zahájení výplaty penze bude při úmrtí účastníka předmětem dědictví.

Současný návrh počítá, že se pro nový systém spoření k důchodu rozhodne každý maximálně do 35 let věku. Oproti penzijnímu připojištění nebudou moci soukromé penzijní společnosti garantovat zhodnocení. Je tedy možné, že můžou prostředky znehodnocovat a nebo dokonce můžou zkrachovat.

Co si myslíte o reformě Vy?